Obchody Rocznicy Sierpnia’80

W dniu 31 sierpnia 2022r., w gdańskich obchodach 42-rocznicy Sierpnia’80, wzięli udział przedstawiciele Sekretariatu Spożywców na czele z przewodniczącym Zbigniewem Sikorskim.

W tym roku główne uroczystości w Gdańsku miały miejsce w Sali BHP, Placu Solidarności i w Bazylice św. Brygidy. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, parlamentarzyści i działacze opozycji antykomunistycznej.

Na spotkaniu w Sali BHP Premier RP, Mateusz Morawiecki, powiedział m. in.: „Przed 42 laty powstał ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu komunistycznego.  Robotnicy w sierpniu 1980 bez strachu ale z rozwagą wystąpili przeciwko władzy, która ich zniewalała. Dzieło, które rozpoczęli przyczyniło się do skruszenia wielkiego potężnego systemu. Systemu, który wydawało się, że spętał nas i pół świata na dziesięciolecia.” Podczas spotkania wręczono również odznaczenia państwowe i „Krzyże Wolności i Solidarności” za zasługi na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności oraz respektowanie praw człowieka w PRL, jak również stypendia ufundowane przez Fundację Fundusz Stypendialny im. NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego wyróżniającym się uczniom z województwa pomorskiego.

Następnie uczestnicy obchodów złożyli wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Jedną z wiązanek, w imieniu członków Sekretariatu, złożył przewodniczący Rady Sekretariatu Zbigniew Sikorski. Dalej nastąpił uroczysty przemarsz do Bazyliki św. Brygidy, gdzie, pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, ks. abp. Tadeusza Woydy, została odprawiona msza św.

„Dzisiaj, w ten sierpniowy dzień gromadzimy się, aby świętować 42. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Czynimy to w tej pięknej świątyni – symbolu ludzi pracy, by budować pamięć o „Solidarności”, o jej działaczach, tych znanych i tych bezimiennych. Czynimy to, aby dziękować Bogu za całe dobro, jakie uczynili dla naszej ojczyzny i dla społeczeństwa” – powiedział arcybiskup Woyda.

Media społecznościowe: