
25 czerwca br. w Brukseli odbyło się wysokiego szczebla spotkanie zorganizowane przez EFFAT – Europejską Federację Związków Zawodowych Branży Żywności, Rolnictwa i Turystyki. Celem wydarzenia było przedstawienie modelowej dyrektywy dotyczącej pośredników pracy oraz zapewnienia uczciwych warunków w łańcuchach podwykonawstwa. To konkretna, ambitna propozycja mająca na celu zakończenie nieuczciwych praktyk, które wciąż zagrażają godnej pracy w całej Unii Europejskiej, a szczególnie w sektorach objętych działalnością EFFAT.
EFFAT jednoznacznie wskazuje, że nadużycia w podwykonawstwie i nieuregulowany rynek pośrednictwa pracy są dziś filarem systemowego wyzysku pracowników – zwłaszcza w takich sektorach jak rolnictwo, hotelarstwo i przemysł spożywczy. Praktyki te napędzają dumping socjalny i tworzą nieuczciwą konkurencję dla odpowiedzialnych pracodawców. Szczególnie cierpią na tym pracownicy mobilni i migrujący, narażeni na kradzież wynagrodzeń, niepewne zakwaterowanie i poważne zagrożenia BHP.
„Dziś wysyłamy bardzo mocny sygnał do instytucji unijnych – powiedział Enrico Somaglia, sekretarz generalny EFFAT – Nadszedł czas, by ograniczyć podwykonawstwo i ukrócić naganne praktyki. Ta sama praca w tym samym miejscu musi oznaczać te same prawa i warunki. Potrzebujemy równego traktowania i uczciwych miejsc pracy.”
Modelowa dyrektywa EFFAT zawiera trzy kluczowe postulaty:
- ograniczenie wielopoziomowego podwykonawstwa i zapewnienie zasady równej płacy za równą pracę;
- utworzenie wspólnotowej licencji i krajowych rejestrów dla pośredników pracy;
- zwiększenie skuteczności kontroli pracy i usprawnienie współpracy między organami kontrolnymi państw członkowskich.
„Zbyt wielu pracowników tkwi dziś w systemie, w którym nikt nie ponosi odpowiedzialności – z wyjątkiem nich samych – zauważyła Wiebke Warneck, sekretarz EFFAT ds. sektora spożywczego. – Nasza dyrektywa pokazuje, że można inaczej – z poszanowaniem praw pracowniczych i bez nadużyć stanowiących przewagę konkurencyjną.”
EFFAT apeluje do Komisji Europejskiej o włączenie tej propozycji do planu działania na rzecz wysokiej jakości miejsc pracy, który ma zostać zaprezentowany do końca 2025 roku. Spotkanie zgromadziło liderów związkowych, przedstawicieli instytucji unijnych, organizacji pracowniczych i społeczeństwa obywatelskiego – wszyscy wspólnie pracowali nad wizją Europy wolnej od wyzysku w podwykonawstwie i pośrednictwie pracy.