Imperial Tabacco przenosi produkcję

Imperial Tobacco w styczniu 2016r. ogłosił plan restrukturyzacji, który obejmuje zamknięcie fabryki papierosów z Agoncillo w hiszpańskim regionie Rioja. Zamkniecie planowane jest na 30 czerwca 2016 i może spowodować utratę 471 miejsc pracy. W ciągu ostatnich 17 lat Altadis zwolnił około 6000 pracowników i zamknął 12 swoich fabryk w całym kraju. Zamknięcie zakładu Agoncillo prawdopodobnie będzie mieć poważne konsekwencje nie tylko dla pracowników i ich rodzin ale może mieć również istotny wpływ na 10.000 plantatorów tytoniu oraz na sytuację ekonomiczną całego regionu Rioja.

Europejska Federacja Spożywców FFAT popiera hiszpańskie organizacje członkowskie FITAG-UGT i FEAGRA-CC.OO w ich walce o zakład oraz koordynuje wszelkie działania.

Zaledwie kilka lat po ogłoszeniu zamknięcia w 2016 roku fabryk: w Nantes we Francji i w Nottingham w Wielkiej Brytanii, Imperial Tobacco teraz zadeklarował restrukturyzacje swojej działalności na Półwyspie Iberyjskim, w zgodzie z ich reinwestycjami i ekonomiczną polityką redukcji w Europie Zachodniej. Zamknięcie zakładu Agoncillo prawdopodobnie będzie mieć poważne konsekwencje nie tylko dla pracowników i ich rodzin ALTADIS, ale może mieć również istotny wpływ na 10.000 plantatorów tytoniu oraz na sytuację ekonomiczną całego regionu Rioja.

Lokalny rząd regionu Rioja, po rozmowach z ALTADIS wypowiedział się , ze decyzja o zamknięciu fabryki jest „nieuzasadnione i niesprawiedliwą decyzją korporacyjną”, jak również brakiem przejrzystości i domagają się, od Zarządu Centralnego w Imperial Tobacco aby „zapewniono pełnych i szczegółowe informacje uzasadniające zawieszenie produkcji „i że zamknięcie fabryki powinno być przesunięte na 30 czerwca.

Organizacje członkowskie EFFAT FEAGRA-CCOO i UGT-FITAG twierdzą, że zapowiedź zamknięcia zakładu pojawiła się nieoczekiwanie i że wiadomość została podana do wiadomości publicznej bez uprzedniej konsultacji z pracownikami na poziomie krajowym. EFFAT zdecydowanie popiera ich działania i wyraża niezadowolenie z faktu , że Europejska Rada Zakładowa nie została należycie poinformowana, ani konsultowana (w grudniu 2015r. było spotkanie ERZ).

Produkcja hiszpańskiego zakładu zostanie przeniesiona do Polski (zwiększona produkcja o 10 mld. papierosów ) do zakładu w Radomiu i do Niemiec (2l mld więcej).

Media społecznościowe: