
„Unia nie jest po to aby wyłącznie tworzyć ograniczenia i mnożyć regulacje dla europejskiego sektora cukrowniczego. Najwyższa pora, żeby Komisja Europejska zaczęła wspomagać rodzimą produkcję w tej branży.”
Taki głos wybrzmiał po posiedzeniu SSDC dla sektora cukrowniczego, które odbyło się 7 marca w Brukseli. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, europejskiego związku Pracodawców przemysłu cukrowniczego CEFS, konfederacji związków zawodowych EFFAT, w tym reprezentanci Krajowej Sekcji Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność” Stanisław Lubaś, Tomasz Szczeszek i Artur Krzeszowiak.
Głównym tematem dyskusji było podpisanie przez Komisję Europejską umowy handlowej z krajami Mercosur, w której jednym z punktów jest przyznanie krajom Ameryki Południowej określonych kwot na bezcłowy eksport cukru do krajów UE. Tym zapisom umowy zgodnie przeciwstawiają się zarówno EFFAT jak i CEFS, proponując aby zwrócić się z apelem do parlamentów krajów członkowskich o uniemożliwienie wprowadzenia tej umowy.

Występujący w imieniu polskiej delegacji, Stanisław Lubaś, wskazał również na zagrożenie dla sektora cukrowniczego UE ze strony cukru ukraińskiego i „Zielonego Ładu”.
„Od 2021 roku eksport import cukru z Ukrainy zwiększył się 23-krotnie – mówił przewodniczący Sekcji – Obecnie wynosi pół miliona ton, a w ubiegłym roku na Ukrainie ponownie otworzono 7 cukrowni, co spowodowało drastyczne obniżenie ceny cukru w Unii. Trzeba podkreślić, że sposób produkcji cukru na Ukrainie jest diametralnie różny od tej w krajach Wspólnoty. U naszych wschodnich sąsiadów do ochrony plantacji używane są między innymi herbicydy, które w Unii są zakazane ze względów sanitarnych i zastępowane znacznie droższymi środkami. Również skokowy wzrost cen energii związany z samobójczą z punktu widzenia Europy, polityką klimatyczną powoduje, ze europejska branża cukrownicza stanęła w obliczu anihilacji.”
Efektem wystąpienia polskiego delegata było ujęcie postulatu o zmniejszeniu dopuszczalnej kwoty importowanego cukru z Ukrainy w stanowisku, które Komitet przekazał Komisji Europejskiej.