Zwolnienia w niemieckim oddziale Coca Coli i protesty we Włoszech.

Znaczące redukcje zatrudnienia w dziale logistyki i procesów biznesowo-technologicznych dotykają pracowników Coca Coli w Niemczech. Jest to pokłosie decyzji dwóch sieci sprzedaży detalicznej, które zdecydowały, że będą organizowały dostawy napojów we własnym zakresie. Pracę straci około 500 pracowników.

Sieci handlowe REWE i EDEKA, bo o nich mowa, podjęły tę decyzję w ub. miesiącu. Obecnie związek zawodowy NGG ocenia czy proponowane przez Coca Colę warunki restrukturyzacji są zgodne z umową zbiorową podpisaną przez firmę. Należy pamiętać, że w Niemczech, aby możliwe było przeprowadzenie zwolnień grupowych, powinny być spełnione określone warunki ekonomiczne z punktu widzenia biznesu prowadzonego przez przedsiębiorstwo. Zlikwidowane mają zostać oddziały logistyki w zakładach w Kolonii, Neumünster, Berlinie, Bielefeld i Memmingen. Ponadto CCEP Germany ogłosiło, że działalność logistyczna w Bremie, Halle i Fürstenfeldbruck/k. Monachium zostanie ograniczona.

Natomiast we Włoszech zastrajkowali pracownicy działów sprzedaży Coca Coli. Strajk miał miejsce 24 października, trwał 8 godzin i zakończył się sukcesem. Przyczynami protestu pracowników były coraz większe obciążenia związane z pracą, wynikający z tego stres i brak dialogu społecznego z pracodawcą. Reprezentujące zatrudnionych włoskie zwiążki zawodowe z trzech central Flai-CGIL, Fai-CISL i Uila-UIL prowadzą obecnie negocjacje z zarządem aby znaleźć długoterminowe rozwiązania sygnalizowanych problemów.