Europejska płaca minimalna

W dniu 25 listopada br., w formule online, odbyło się międzynarodowe seminarium dotyczące dyrektywy ws. adekwatnej płacy minimalnej w państwach UE. Seminarium organizowane było przez belgijski związek ACV-CSC oraz czeską konfederację związkową CMKOS i skierowane do związkowców z państw grupy wyszehradzkiej. W spotkaniu uczestniczył komisarz UE ds. zatrudnienia i praw socjalnych Nicolas Schmit oraz przedstawiciele organizacji związkowych z krajów: Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Dzięki prezentacjom sytuacji w poszczególnych krajach w temacie rynku pracy i płacy minimalnej, jak również podczas dyskusji, gdzie zadano szereg pytań, uczestnicy zwiększyli swoją wiedzę w tym zakresie.

Związkowcy zapewnili o chęci współpracy, deklarowali działania w celu realizacji zmian koniecznych do przyjęcia dyrektywy,  która zaspokoi oczekiwania i potrzeby pracowników. Stwierdzili potrzebę promowania branżowych układów zbiorowych pracy z uwzględnieniem stanowisk pracodawców i rządów w kontekście danego kraju.

W seminarium, z Sekretariatu Spożywców, brała udział Teresa Kowalska-Suchecka.

Poniżej cały tekst dyrektywy:

Media społecznościowe: