Ponad 700 pracowników protestowało 17 września przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu we Francji, aby wezwać instytucje UE do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania wyzysku w łańcuchach podwykonawców i pośrednictwa pracy.
Europejska akcja zorganizowana przez EFBWW (Europejską Federację Pracowników Budownictwa i Przemysłu Drzewnego), EFFAT (Europejską Federację Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Turystyki) oraz ETF (Europejską Federację Pracowników Transportu) ma na celu domaganie się wiążącej inicjatywy UE na rzecz ograniczenia podwykonawstwa i uregulowania pośrednictwa pracy, w tym zakazu delegowania pracowników przez agencje, a także zwiększenia częstotliwości kontroli i skuteczności inspekcji pracy.
Po demonstracji odbyło się przesłuchanie w Parlamencie Europejskim. Wydarzenie było okazją aby zaprezentować europarlamentarzystom zeznania pracowników dotkniętych inkryminowanymi praktykami. W wysłuchaniu udział wzięli eurodeputowani z S&D, Lewicy, EPL, RE i Zielonych/EFA.
Sekretarz generalny EFFAT, Kristjan Bragason, powiedział: „Nieuczciwe praktyki podwykonawstwa i nieuregulowane pośrednictwo pracy to dwa strukturalne problemy obowiązującego obecnie modelu biznesowego, który w coraz większym stopniu dominuje w wielu sektorach gospodarki. Głównymi ofiarami są pracownicy migrujący i mobilni. Dziś kierujemy mocny komunikat do instytucji UE. Nadszedł czas na pilne działania UE w celu zapewnienia rzeczywistego równego traktowania w miejscu pracy”.