Obchody rocznicowe w Łowiczu 25-26 sierpnia 2018

Pamiętając o wydarzeniach Sierpnia 1980 roku zorganizowaliśmy w Łowiczu, w dniach 25-26 sierpnia 2018 roku uroczyste obchody XXXVIII rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Podczas tych dni zorganizowaliśmy w dniu 25 sierpnia III Turniej Zakładów Pracy.

Honorowy Patronat nad uroczystościami objęli: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda, Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” – Andrzej Kropiwnicki, Burmistrz Miasta Łowicza – Krzysztof Jan Kaliński, Starosta Powiatu Łowickiego – Krzysztof Figat.
W ramach Turnieju rozegrano: piłkę siatkową kobiet, piłkę siatkową mężczyzn, piłkę nożną mężczyzn, zawody rekreacyjne i konkursy – niespodzianki, w tym dla szefów firm i urzędów. W zawodach wystartowali pracownicy łowickich zakładów ZPOW Agros Nova, Baumit, Straż Pożarna, Oświata oraz zaproszeni goście z Nestle Winiary Kalisz, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica i Zakłady Mięsne Animex Agryf Szczecin, rywalizowało ponad stu zawodniczek i zawodników. Rozegrano także konkurs niespodziankę – turniej miast w przeciąganiu liny. Zwyciężyła ekipa Kalisza, przed Łowiczem, Szczecinem i Kruszwicą.
Najlepiej w konkurencjach dla szefów firm, urzędów i instytucji zaprezentował się przedstawiciel Łowickiej Oświaty przed Animex Agryf Szczecin i Nestle Winiary Kalisz. W konkursach rywalizowali także przedstawiciele: firmy Baumit, NSZZ „Solidarność” Powiatowej Straży Pożarnej i ZPOW Agros Nova, Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” oraz Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.
Sponsorowali nasze uroczystości: Burmistrz Miasta Łowicza – Krzysztof Jan Kaliński, Starosta Powiatu Łowickiego – Krzysztof Figat, Totalizator Sportowy – „Partner” Obchodów, Baumit, Kancelaria Brokerska MODUS, Masarnia Czaruś, Firma Steven i MORE, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ZPOW Agros Nova, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Powiatowej Straży Pożarnej oraz NSZZ „Solidarność” Winiary Nestle Kalisz.
Sponsorami Medialnymi naszych uroczystości byli: Tygodnik Solidarność, Nowy Łowiczanin, Radio Victoria i Łowiczanin info, natomiast organizatorami Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ZPOW Agros Nova, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Powiatowej Straży Pożarnej Łowicz i Rada Oddziału Łowicz NSZZ „Solidarność”.
Nocna ulewa ani poranny deszcz nie wystraszył uczestników a później dopisała pogoda, deszczu nie było, dlatego wszyscy dobrze się bawili, wyniki nie były najważniejsze, jednak zwycięzcom należy się uznanie i sława.
W poszczególnych konkurencjach zwyciężali:
•Piłka nożna – Straż Pożarna, Animex Agryf Szczecin, Winiary Kalisz.
•Piłka siatkowa kobiet – Winiary Kalisz, Oświata, Agryf Szczecin,
•Piłka siatkowa mężczyzn – Oświata, Winiary Kalisz, Straż Pożarna,
•Rzut lotką – ZT Kruszwica, Winiary Kalisz ,Baumit,
•Skok w dal z miejsca – Winiary Kalisz, Baumit, Straż Pożarna,
•Rzuty piłeczkami do celu – ZPOW Agros Nova, Oświata, Winiary Kalisz,
•Strzały do bramki – Baumit, Agryf Szczecin, Straż Pożarna,
•Rzuty do kosza – ZPOW Agros Nova,Oświata, Winiary Kalisz,
•Turniej Zakładów Pracy (drużynowo) – Winiary Kalisz, Baumit, Oświata, ZPOW Agros Nova Łowicz, ZT Kruszwica, Animex Agryf Szczecin, Straż Pożarna.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale, puchary i nagrody ufundowane przez sponsorów.
W niedzielę odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny
i Członków NSZZ „Solidarność”. We Mszy uczestniczyli, min. Waldemar Dubiński – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Zbigniew Sikorski – Przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Jan Kaliński – Burmistrz Miasta Łowicz a także osiem pocztów sztandarowych:

Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”,

Oddział Skierniewice NSZZ „Solidarność”,

Oddział Żyrardów NSZZ „Solidarność”,

Oddział Łowicz NSZZ „Solidarność”,

Organizacja Terenowa NSZZ „Solidarność” URSUS Warszawa,

NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

Duszpasterstwo Kolejarzy Bełchów,

Duszpasterstwo Kolejarzy Łowicz,

26 sierpnia w Łowiczu odbyły się uroczystości związane z XXXVIII rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”.

Wcześniej związkowcy z pocztami sztandarowymi, Burmistrz Miasta
i Przewodniczący Rady Miasta Łowicz oraz przedstawiciele partii politycznych składali kwiaty i modlili się na Skwerze Solidarności oraz pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki a po Mszy św. przy pomniku Świętego Jana Pawła II.
Teresa Kowalska Suchecka