Porozumienie ze strajkiem w tle

Po wielomiesięcznych negocjacjach, strajku ostrzegawczym i wsparciu branżowych i lokalnych struktur „Solidarności” zakończono spór zbiorowy w HK Scan.

O impasie w rozmowach płacowych pomiędzy pracodawcą a reprezentującymi pracowników, Komisją Zakładową „S” pisaliśmy tutaj: http://solidarnosc-spozywcow.pl/brak-porozumienia-w-hk-scan-czy-dojdzie-do-strajku/

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami finalnie doszło do strajku pracowników wspieranego przez Krajową Sekcję Przemysłu Mięsnego, Drobiarskiego i Tłuszczowego NSZZ „S” i Region Zachodniopomorski NSZZ „S”. W dniu 8 sierpnia br. odbył się 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Jednocześnie bezpośrednio po nim nastąpiło porozumienie pomiędzy Stronami. Zawarto kompromis, który mógł być zaakceptowany zarówno przez zakładową „S” jak i dyrekcję firmy.

„Można powiedzieć, że spotkaliśmy się w połowie drogi – mówi Ryszard Zawierucha, przewodniczący „Solidarności” w HK Scan. – Poza uzgodnioną wcześniej wysokością podwyżek, porozumieliśmy się co do terminów gdy ponownie usiądziemy do rozmów płacowych. Pracodawca chciał do nich przystąpić nie wcześniej niż w 2025 r., co było dla nas potencjalnie bardzo niebezpieczne. Kto z nas wie ile za dwa lata będzie kosztował zwykły koszyk zakupów spożywczych? Dlatego uzgodniliśmy, że do rozmów płacowych będziemy mogli usiąść ponownie w przyszłym roku. Jednocześnie chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy nas wspierali. Pracownikom, którzy, nawet jak mieli wolny dzień to stawili się na strajk ostrzegawczy, związkowcom z Krajowej Sekcji i z Regionu Zachodniopomorskiego. Dziękujemy za pomoc!”

Media społecznościowe: