Rusza proces formowania Europejskiej Rady Zakładowej w firmie Frosta

Reprezentanci pracowników z Polski, Niemiec i Włoch wysłali listy intencyjne do kierownictwa centralnego FRoSTA AG w Bremerhaven informujące o swej woli powołania w przedsiębiorstwie europejskiej rady zakładowej. W naszym kraju Frosta posiada zakład produkcyjny w Bydgoszczy , a jego pracowników reprezentuje Organizacja Związkowa „Solidarności” wchodząca w skład Sekretariatu.

Europejska Rada Zakładowa to unikalne w skali świata forum informowania i konsultowania pracowników w firmach ponadnarodowych. Rozpoczęty obecnie proces na poziomie europejskim jest prowadzony przez Wiebke Warnecck z EFFAT, a na polskim gruncie nasze Koleżanki i Kolegów z Komisji Zakładowej wspiera Sekretariat Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa i Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”.

„Należy promować rozwój ERZ w Polsce i w naszym Związku – mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekretariatu – ponieważ dają one możliwość spotkania naszym pracownikom z zarządami centralnymi swoich firm, które często oddalone są tysiące kilometrów od ich miejsca pracy. Co równie ważne Rada umożliwia poznanie sytuacji w firmie w innych krajach. Warunkach pracy i płacy. To bardzo cenna wiedza.”

Pozytywne nastawienie dominuje również wśród bydgoskich związkowców „S”.

„Na spotkaniu zorganizowanym przez EFFAT podjęliśmy decyzję, że chcemy stworzyć wspólną reprezentację pracowników – mówi Marek Salwik, szef zakładowej „Solidarności” – Cieszę się, że koledzy z Niemiec i Włoch również działają sprawnie i petycje z naszych krajów zostały wysłane do Pana Felixa Ahlersa, prezesa firmy. Obecnie z niecierpliwością czekamy na odpowiedź. Chcemy również podziękować za wsparcie Sebastianowi Gawronkowi, przewodniczącemu Zarządu Regionu Bydgoskiego i Zbigniewowi Sikorskiemu z Sekretariatu. Dla nas to nowe tematy więc pomoc zarówno Sekretariatu Branżowego jak i Regionu jest bardzo ważna.”

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na zgodną współpracę obu struktur „Solidarności”, co niestety nie jest powszechną praktyką, a szkoda ponieważ jak widać na tym przykładzie działając razem naprawdę można wiele osiągnąć.

Aktualnie inicjatywa jest po stronie pracodawcy, który powinien poinformować stronę pracowników o liczbie zatrudnionych w poszczególnych krajach – na tej podstawie ustalone zostaną proporcje pomiędzy reprezentacjami z danych państw. Następnie wybrany zostanie Specjalny Zespół Negocjacyjny, który ustali z zarządem firmy treść porozumienia powołującego ERZ. O przebiegu prac będziemy informować.

Media społecznościowe: