Emerytury stażowe, najbliższy Krajowy Zjazd Delegatów, negocjacje oświatowej Solidarności, porozumienie z Orlenem, Lotosem i PGNiG, protesty w PGE i inne, bieżące problemy związkowe to były tematy pierwszego w tym roku spotkania przewodniczących Sekretariatów Branżowych i Zarządów Regionów z Prezydium Komisji Krajowej, które odbyło się 13 stycznia 2022 r.
W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Rady Sekretariatu Spożywców, Zbigniew Sikorski, który mówił o braku dialogu w Trójstronnym Zespole ds. Branży Spożywczej. Ostatnim przejawem tej sytuacji jest brak odpowiedzi od Pani Olgi Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, na pismo z października ubiegłego roku, w którym to Rada Sekretariatu apelowała o poważne traktowanie partnerów społecznych i idei dialogu społecznego. Niestety, jak na dzień dzisiejszy, bez rezultatu. Zbigniew Sikorski poinformował również o przebiegu prac nad powołaniem krajowego holdingu spożywczego. Kolejne spotkanie w tej sprawie będzie poświęcone uzgodnieniu konkretnych zapisów, dających gwarancje pracownikom zatrudnionym w spółkach przejmowanych przez Krajową Spółkę Cukrową SA. W spotkaniu mają również brać udział przedstawiciele KSC SA.
Z omawianych kwestii, związanych z obszarem działań Sekretariatu Spożywców, warto odnotować jeszcze apel przewodniczącego „S”, Piotra Dudy o zaangażowanie się Regionów we wspólną akcję naszego Sekretariatu i europejskiej federacji związkowej EFFAT w projekt dotyczący wzrostu uzwiązkowienia w zakładach branży mięsnej. Projekt rozpocznie się w tym roku, zatem takie wsparcie będzie bardzo istotne.