Sierpień’80 – to wydarzyło się w Gdańsku 40 lat temu

W dniu 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku odbyły się obchody upamiętniające 40-rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Brali w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda, premier rządu Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda, uczestnicy wydarzeń z Sierpnia’80, członkowie i sympatycy „Solidarności”.

Uroczystości rozpoczęły się na Placu Solidarności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i pod Bramą nr 2 gdzie złożono kwiaty, a następnie poczty sztandarowe i uczestnicy, w uroczystym pochodzie, przeszli do kościoła św. Brygidy gdzie odbyła się msza święta, celebrowana przez ks. bp. Jacka Jezierskiego.

W trakcie przemówień oddających cześć uczestnikom wydarzeń sprzed czterdziestu laty nawiązywano do aktualnej sytuacji na Białorusi, zestawiając wydarzenia polskiego Sierpnia’80 z białoruskim Sierpniem 2020.

W obchodach Sekretariat Przemysłu Spożywczego reprezentowany był przez przewodniczącego Rady Sekretariatu Zbigniewa Sikorskiego, poczet sztandarowy i poczty organizacji zakładowych wchodzących w skład Sekretariatu. W podziękowaniu za 40-letnie wsparcie jakiego związkowe organizacje Spożywców doświadczały ze strony kapłanów z kościoła św. Brygidy, reprezentanci Sekretariatu, przewodniczący Rady i przewodniczący komisji zakładowej z Nestle Winiary Kalisz Andrzej Nowacki, wręczyli wota. Dary w postaci pozłacanych trzech miniatur słynnych obrazów: „Stworzenie świata”, „Słoneczniki” i „Bitwa pod Racławicami”.

Media społecznościowe: