Trwa spór o przyszłość Browaru w Leżajsku

Nie ustają wysiłki podejmowane w celu uratowania miejsc pracy w Browarze w Leżajsku. Do organizacji międzyzakładowej NSZZ „S” dołączyły lokalne władze, politycy szczebla centralnego wywodzący się z regionu Podkarpacia i lokalne media.

Jak pisaliśmy tutaj: http://solidarnosc-spozywcow.pl/chcemy-pracy-a-nie-odpraw/ zapowiedziana z początkiem 2023 roku decyzja o reorganizacji działalności Grupy Żywiec i likwidacji Browaru w Leżajsku, będzie dla tego 13-tysięcznego miasteczka, leżącego w regionie rolniczym, olbrzymią stratą.
Szczególnie ucierpią te rodziny, w których oboje małżonków pracuje w browarze, a ze względu na rodzinną tradycję i charakter pracy, takich osób nie jest mało. Dodatkowo likwidacji ulegnie ponad 300 miejsc pracy bezpośrednio związanych z browarem. W powiecie, który leży bezpośrednio w sąsiedztwie obszarów objętych wojną, dla lokalnego samorządu zaangażowanego w pomoc dla uchodźców z Ukrainy utrata największego zakładu pracy a jednocześnie płatnika podatków będzie kolejnym spiętrzeniem problemów .
Jednocześnie polskim pracownikom Grupy Żywiec, ale i zapewne polskiemu konsumentowi piwa, trudno będzie zrozumieć decyzję zarządu w zderzeniu z napływającymi z Rosji informacjami o bardzo dobrej pozycji Heinekena i rekordowych zyskach na tamtejszym rynku.
Dodatkowo szereg wątpliwości rodzi brak informacji o przesłankach ekonomicznych zamknięcia browaru, na które już prawie miesiąc czekają związkowcy „S”, a których zarząd do tej pory nie przedstawił. Szczególne zastanowienie budzi fakt, że polski management koncernu zamierza przenieść produkcję do innych browarów Grupy Żywiec wymuszając w nich tym samym zmianę systemu pracy.
W związku z tym organizacja międzyzakładowa „S”, w porozumieniu z Radą Sekretariatu i światową federacją związkową IUF wywierają presję na zarządzie centralnym Heinekena. Rozmowy trwają. Na ten moment nie doszło do przełomu, którego oczekują pracownicy z Leżajska. Stanowisko związkowe jest jasne. Oczekujemy rzetelnego przeprowadzenia procesu informacji i konsultacji.
O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować.