Pod auspicjami IUF i EFFAT, w pierwszych dniach października br., Londyn był miejscem spotkania przedstawicieli organizacji związkowych działających w koncernie Unilver. W Europie, w ciągu trzech lat koncern zamierza zwolnić ponad 3 tysiące pracowników.
W marcu 2024 r. koncern Unilever ogłosił „Program Produktywności”, w ramach którego planowana jest zmiana struktury przedsiębiorstwa. Zarząd centralny zdecydował o wyodrębnieniu zakładów produkujących lody w odrębny podmiot gospodarczy. Proces ma zakończyć się do końca 2025 roku. Dodatkowo „Program Produktywności” zakłada redukcję kosztów firmy na poziomie około 800 milionów euro do końca 2027 roku, co oczywiście związane jest z olbrzymimi zwolnieniami zatrudnionych. Szacuje się, że w ujęciu globalnym utratą pracy zostanie dotkniętych około 7,5 tys. pracowników. Głównie będą to pracownicy biurowi. W Europie co trzecia osoba z działów administracyjnych prawdopodobnie zostanie zwolniona.
Aktualnie trwa proces informowania i konsultowania na poziomie Europejskiej Rady Zakładowej, który rozpoczął się latem tego roku. Reprezentacja strony pracowniczej zadaje szereg pytań przedstawicielom zarządu centralnego w kontekście możliwej minimalizacji liczby zwolnień. Konsultowane są również wysokości odpraw dla grupy zwalnianych pracowników. Pracownicy z innych części globu nie mogą liczyć na tego typu rozwiązania.
Londyńskie spotkanie dało możliwość przedyskutowania sytuacji w związkowym gronie i wypracowaniu spójnej strategii strony pracowniczej przed kolejną turą rozmów z zarządem centralnym. W konferencji wzięli udział związkowcy z Turcji, Belgii, Niderlandów, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Zimbabwe i Ghany. Polskę reprezentowała Emilia Janicka, koordynatorka IUF na nasz kraj.