40. Pielgrzymka Ludzi Pracy

W dniach 17-18.09.2022r. odbyła się jubileuszowa, 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w tym roku organizowana przez Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność” przy wsparciu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność” i Komisji Krajowej Związku.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 17 września, od złożenia kwiatów pod pomnikiem Patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Prowadzący modlitwę pod pomnikiem, ks. Rajmund Ponczek powiedział, że „Ksiądz Jerzy jest mocnym patronem. A jego działanie możemy odczuwać również i dzisiaj”. W dalszej części pątnicy modlili się na Jasnej Górze, gdzie odbyła się Msza Święta na Szczycie, Apel Jasnogórski, a ukoronowaniem dnia było Czuwanie w ciszy w Kaplicy Cudownego Obrazu. Natomiast Niedzielę rozpoczęto od wykładu prof. dr hab. Waldemara Rozynkowskiego:  „Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się męstwem”, a dalej modlono się Modlitwą Różańcową i na uroczystej Mszy Świętej, którą poprzedziło wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Związku Piotra Dudy. „Zły duch często próbuje przekonać człowieka, że jest tak potężny, iż bieg historii, życie człowieka, całkowicie zależy od niego. Próbuje wzbudzić w nas lęk. Tymczasem wobec potęgi Chrystusowej miłości i matczynej czułości Maryi zło jest bezradne” – mówił w homilii przewodniczący Mszy Świętej, bp Wiesław Śmigiel, napełniając nową energią serca zebranych członków „Solidarności”

Na tym pięknym modlitewnym spotkaniu obecni byli również członkowie Sekretariatu Spożywców: przewodniczący Rady Zbigniew Sikorski, poczet sztandarowy Sekretariatu , przedstawiciele Krajowej Sekcji Przemysłu Cukierniczego z Stanisławem Lubasiem na czele, przedstawiciele NSZZ „S” Nestle o/Kalisz z Andrzejem Nowackim na czele oraz przedstawiciele  NSZZ „S” Agros Nova z Teresą Kowalską-Suchecką na czele.