Wykluczenie rosyjskich „związkowców” ze światowych struktur związkowych

W dniu wczorajszym, na odbywającym się w Genewie Kongresie IUF, formalny wniosek o wykluczenie Związku Zawodowego Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej (AIWUR) wchodzącego w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR, złożył Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „S”.

FNPR to wielobranżowa struktura związkowa blisko związana z Kremlem, popierająca wojnę na Ukrainie i politykę Putina, wyjątkowo plugawa organizacja, dla której nie ma miejsca w Światowej Federacji Spożywców (IUF). Sam wniosek został pierwotnie zgłoszony przez Sekretariat już w ubiegłym roku, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, natomiast z powodów proceduralnych – tylko Kongres IUF może przyjąć taki wniosek – głosowanie w tej sprawie przeprowadzono w dniu wczorajszym.

„Cieszymy się, że wniosek został jednogłośnie przyjęty. Obecni na sali związkowcy z Ukrainy byli bardzo wdzięczni za rekomendację i decyzję podjętą przez Kongres” – powiedział Zbigniew Sikorski.

Oprócz niego, z Polski, w Kongresie bierze też udział Emilia Janicka, koordynatorka IUF w Polsce.