Pod znakiem zmiany pokoleniowej stały obrady Walnego Zjazdu Delegatów Krajowej Sekcji PMSiKS NSZZ „Solidarność”. Zjazd odbył się w dniach 12-13 stycznia br. w Borkowie Kościelnym /k. Sierpca.
„Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na Was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący Sekcji, Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę. My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność, zakładając „Solidarność” w 1980 roku.”
Przewodniczący przekonywał, że w Sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – „Są tutaj działacze aktywni od wielu lat, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność.” – mówił.
Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – „Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział Andrzej Mazur. – Zdradził też swoje plany na działanie w Sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.”
Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes OSM „Sierpc”, Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – „Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego.” – przekonywał.
Owocnych obrad życzył zebranym, goszczący jako gość na WZD, przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Burnat.
W dalszej części spotkania przewodniczący Sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności Sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.
O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.
Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.