EFFAT potępia rosyjską agresję na Ukrainę

Europejska Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Agroturystyki (EFFAT), w której afiliowany jest Sekretariat Spożywców, potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Jak czytamy w stanowisku EFFAT „…nie możemy zgodzić się na to aby rosyjskie pociski i bomby nadal wybuchały w ukraińskich dzielnicach mieszkaniowych, szpitalach, uniwersytetach i wśród niewinnych cywilów.

„Stanowisko i apel EFFAT jest sprawą oczywistą – mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekretariatu – dodatkowo cieszy mnie osobiste zapewnienie sekretarza generalnego EFFAT Kristjana Bragassona, że działania EFFAT idą w tym samym kierunku co starania NSZZ „Solidarność” aby, poprzez Europejskie Rady Zakładowe, wpływać na zarządy tych firm międzynarodowych, które mają problem z podjęciem właściwej decyzji [eufemizm przew.] i zakończeniem działalności gospodarczej w Rosji. EFFAT może wspomóc te naciski poprzez koordynatorów związkowych, którzy działają w części rad branży spożywczej. To wpisuje się w naszą filozofię działania aby każdy, na swoim polu, robił to co może, najlepiej jak potrafi. Naciskamy my jako „Solidarność”, naciska EFFAT, są akcje w mediach społecznościowych, jest powszechne oburzenie i to musi dać efekt. Najlepszym przykładem jest koncern Nestle, który, pod wpływem tych czynników, postanowił zmienić założenia i znacząco ograniczył działalność w Rosji. Kolejną kwestią, są działania na forum EKZZ i poparcie EFFAT aby piętnować te rosyjskie federacje związkowe, które popierają działania reżimu Putina i, finalnie, wyrugować je z międzynarodowej społeczności związkowej” – kończy Zbigniew Sikorski.